Jak zorganizować udaną imprezę integracyjną?

jedzenie na stole

Integracyjna impreza firmowa to nie „jakaś tam” pierwsza lepsza potupajka. Nawet jeżeli jest szalona, to ma też swoje poważne uzasadnienie: zacieśnienie wzajemnych relacji pomiędzy pracownikami, poprawę komunikacji oraz rozładowanie występujących w zespole napięć emocjonalnych. Mając to na uwadze warto podejść do jej organizacji z odpowiednim rozmysłem.

Impreza firmowa – nie lekceważ jej znaczenia

Wielu pracodawców wątpi w sens organizowania pracowniczych imprez integracyjnych. Po pierwsze – sądzą, że jest to stratą czasu. Po drugie – panicznie boją się kosztów. Po trzecie – w środowisku nadal słychać opinie, że zintegrowany zespół to dla pracodawców nic dobrego, ponieważ może się mu zgodnie przeciwstawić. Zdania na temat słuszności tych obaw są podzielone. Warto jednak wspomnieć, że w ciągu kilku ostatnich lat pracownicze imprezy integracyjne zyskały znacząco na popularności.

Czy warto organizować imprezy integracyjne dla pracowników?

Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Dlaczego? Niektóre osoby uważają, że niemożliwa jest dobra zabawa pod czujnym okiem szefa, w ramach obowiązków zawodowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach imprezy integracyjne są jedyną możliwością by poznać pracowników z innych działów.

Korzyści płynące z organizacji imprez firmowych

Organizacja pracowniczych imprez integracyjnych okazuje się nieoceniona zwłaszcza wtedy, kiedy w zespole pojawiają się nowe osoby. Spotkania tego typu wpływają dodatnio na poprawę komunikacji oraz atmosfery w pracy, a co za tym idzie – jakość współpracy. Imprezy integracyjne pozwalają poznać się pracownikom od mniej formalnej strony.

Co zrobić aby impreza integracyjna była udana?

Jeżeli zależy nam na powodzeniu imprezy integracyjnej, to w pierwszej kolejności powinniśmy określić, co chcemy osiągnąć organizując spotkanie tego typu. Pamiętajmy, że podstawową korzyścią płynącą z imprez pracowniczych, jest rozładowanie negatywnych emocji i stresu, który gromadzi się podczas codziennej pracy. Mając to na uwadze warto zrezygnować w tym czasie z selekcjonowania i oceniania pracowników, a także pozwolić im na chwilę odprężenia. Aby uniknąć bezmyślnego pijaństwa, dobrze jest zaplanować ciekawe i kreatywne aktywności, które pozwolą na wypełnienie większości czasu imprezy.